تبلیغات
کلاس اولی های(خانم جهانتیغ) - املا با گٍل

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

گل_بازی

گِل‏ بازی یكی از نیازهای بنیادی و اساسی كودك است. به رغم اینكه والدین به دلیل كثیف شدن لباس‏ها، محدودیت‏هایی برای این بازی ایجاد می‏كنند ، ولی كودكان به محض اینكه به خاك و گِل برسند ، همانند ماهی كه بیرون از آب بوده به محض رسیدن به آن زنده شده و شروع به تحرك و فعالیت می‏كند.
 
كودكان از گِل‏ بازی لذت فراوانی می‏برند و از نظر روحی و روانی ارضا می‏شوند و با قوه ی ابتكار و خلاقیت خویش چیزهای نو می ‏سازند و می ‏توانند به تصورات و تخیلات خویش ، جامه عمل پوشیده و آن را به شكل مجسم در آورند.
 
كودكان به هنگام این بازی نتیجه ی اعمال خود را كه باعث بالا بردن اعتماد به نفس می‏گردد، مشاهده می ‏كنند، فكر می ‏كنند، تصمیم می‏ گیرند و با به كارگیری قوه تخیل و تصور ، چیزی خلق می‏كنند و با رضایت خاطر در باره آنچه كه ساخته‏ اند سخن می ‏گویند و بر روی آن اسم می‏ گذارند.

کودكان خردسالی كه برای اولین بار گِل رس را با انگشتان چنگ می‏ زنند و می‏ فشارند، همانند اولین قدم ‏هایی است كه كودك هنگام راه رفتن برمی ‏دارد. در این مرحله برای او گِل‏ مالی و چنگ زدن لذت‏ بخش ‏تر است ، تا ساختن چیزی. آنها معمولاً گِل را می‏ فشارند، می‏ کشند، پهن می‏كنند و كارهای مشابه دیگر.
اما در مرحله بعدی كه كودكان مهارت بیشتری كسب می‏كنند، هنگام بازی با گِل رس می‏توانند گلوله، قطعات دراز به شكل مار و یا نان درست كنند. ساختن این شكل‏ها باعث می‏شود كه كودكان به تدریج صورت‏های پیچیده ‏تری درست كنند، مثلاً كاسه، بشقاب، لیوان، قابلمه، كوزه و ... می‏سازند و به آن شكل می‏دهند، یا اینكه چند تكه می‏كنند و آن را به شكل آدم یا حیوان در می‏آورند و برای آن سر، دست و پا می‏سازند، سپس به سمت كارهای سفالگری و كوزه‏گری خواهند رفت.
حتی می توان ازاین بازی لذتبخش در کلاس درس استفاده کرد
املای گلی می تواند بهترین املای دانش اموزان پایه ی اول باشد
چرا یک بازی دسته جمعی میتواند نقش به سزای در یادگیری داشته باشد
معلم در کنار بازی وسرگرمی به انها یاد می دهد که برای یادگیری باید خلاقیت داشت
گل بازی واملای گلی در اوایل سال تحصیلی باعث دست ورزی وتقویت عضلات شده ودقت وتمرکز کودکان را بالا می برد


برچسب ها: املاء با گٍل+کلاس اولی ها خانم جهانتیغ،

تاریخ : دوشنبه 1 شهریور 1395 | 12:05 ب.ظ | نویسنده : خانم جهانتیغ | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.